Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Sprzedanych produktów: 0
EAN: 9788366243132
Wysyłka od: 8.57 PLN
O Śląsku po śląsku. Ale też po polsku! Historia Górnego Śląska opowiedziana historiami naukowców, wynalazców, sportowców, świętych, władców oraz innych, niezwykłych, ale wielkich Ślązaków. Waldemar Cichoń opisuje tych, którzy dzięki przyrodzonym przymiotom talentowi, pracowitości, wytrwałości lub nawet niespodziewanym kaprysom historii zmienili losy swego państwa, a często nawet świata, dokonując czegoś, co zwykłym zjadaczom chleba wydaje się rzeczą niemożliwą do zrealizowania.
Gawędy o: Karolu Goduli, śląskim ucieleśnieniu mitu o karierze od pucybuta do milionera, losach Górnoślązaków z okolic Tarnowskich Gór, którzy w XIX wieku założyli w Teksasie pierwszą polską osadę w Ameryce Północnej, Eziego Wilimowskiego, sześciopalcego cudownego dziecka futbolu, pierwszego człowieka, który strzelił Brazylii cztery gole w finale Mistrzostw Świata, Henryku Sławiku, zamęczonym w hitlerowskim obozie śmierci w Mauthausen śląskim Wallenbergu, Oskarze Troplowitzu, genialnym wynalazcy kremu Nivea, Robercie Garbe, jednym z najsłynniejszych w historii konstruktorów lokomotyw, Jerzym Kukuczce, najszybciej wspinającym się człowieku świata, drugim w historii zdobywcy Korony Himalajów oraz o pociąguLatający Ślązak, cudzie kolejowej techniki lat 30. ubiegłego stulecia.
Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli to elementarz śląskich wartości oraz cenny przewodnik po śląskich czasach, miejscach i postaciach minionych.

Wydawnictwo Żwakowskie. Ilustracje: Dariusz Wanat. Stron: 68

Azymut

 • Autor: 

  Waldemar Ciochoń

 • Format: 

  283x205x80 mm

 • Ilość stron: 

  64

 • ISBN: 

  9788366243132

 • Oprawa: 

  twarda

 • Rok wydania: 

  2021