Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788378641315
Wysyłka od: 7.99 PLN
Słowo Europa jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki i pojawia się we wszystkich kontekstach życia społecznego, gospodarczego, a nawet duchowego czy religijnego. Czym jednak jest Europa i jej jedność?
Hilaire Belloc w tej książce daje odpowiedź zarówno zadziwiająco prostą, jak i niezwykle dziś kontrowersyjną: "Europa to Wiara". A potem powtarza to samo, ale w inny, bardziej dobitny sposób: "Europa to Kościół, Kościół to Europa". Słowa Belloca są dziś dla wielu równie bulwersujące (a może nawet bardziej), jak w czasach publikacji tej książki - w roku 1920.
Książka Belloca tak zadziwiająco aktualna to wielkie, prorockie ostrzeżenie dla nas, którego spełnienie niestety możemy bez trudu stwierdzić. Obserwując z niepokojem takie zjawiska, jak rugowanie religii katolickiej ze sfery publicznej w wielu krajach europejskich czy unikanie nawiązań do Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa w dokumentach Unii Europejskiej, nie sposób nie wspomnieć na słowa Belloca, że "wartości europejskie znikną wraz ze zniknięciem katolicyzmu". Europa być może będzie wówczas wciąż nosić tę samą nazwę, ale będzie to już zupełnie inny byt. Zamieszkujący ją ludzie będą patrzeć na jej historię i kulturę, na pozostawione przez przodków dzieła sztuki, literatury, muzyki i architektury, jak nic nierozumiejący barbarzyńcy - przybysze z zewnątrz.

Azymut

 • Autor: 

  Hilaire Belloc

 • Format: 

  200x140 mm

 • Ilość stron: 

  272

 • ISBN: 

  9788378641315

 • Oprawa: 

  broszurowa

 • Rok wydania: 

  2021

Polecamy