Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788360911396
Wysyłka od: 7.99 PLN
W 40. rocznicę narodzin ruchu Solidarności otrzymujemy książkę, której autor świadek i uczestnik ówczesnych wypadków, a jednocześnie filozof od lat zajmujący się badaniem etycznych fundamentów wspólnoty politycznej przedstawia syntezę swoich refleksji nad ideą, która torowała drogę wydarzeniom wyznaczającym kształt dzisiejszej Polski począwszy od pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 roku, poprzez karnawał pierwszej Solidarności, bolesne doświadczenia stanu wojennego, aż po oczekiwania i rozczarowania związane z odzyskaną wolnością oraz budową III Rzeczypospolitej.
Zebrane w książce eseje w jednej spójnej, choć wielowątkowej filozoficznej opowieści ujmują to, co wydarzyło się w Polsce, a czego Solidarność jest symbolem i niespełnionym ideałem. Pomagają także lepiej zrozumieć podziały i konflikty, które dewastują dziś naszą wspólnotę.
Mam nadzieję pisze autor w Słowie wstępnym że rozważania przedstawione w tej książce znajdą rezonans wśród tych czytelników, którzy niosą w pamięci wydarzenia ostatnich czterech dekad i którzy na podstawie własnych doświadczeń będą mogli zweryfikować trafność moich analiz i wniosków. Chciałbym, żeby dały one do myślenia także ludziom młodszym, szczególnie tym, którzy wynieśli z domu etos solidarności i w dzisiejszych niełatwych czasach przejmując pałeczkę od swoich rodziców starają się wcielać go w życie. Pragnę również, aby były znakiem nadziei, że nad losami naszej wspólnoty nie ciąży żadne fatum, lecz nawet w obliczu największych wyzwań i zagrożeń jej losy pozostają przede wszystkim w naszych własnych rękach.

Azymut

 • Autor: 

  Zbigniew Stawrowski

 • Format: 

  202x155x33 mm

 • Ilość stron: 

  448

 • ISBN: 

  9788360911396

 • Oprawa: 

  twarda

 • Rok wydania: 

  2021

Polecamy