Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9790274030414
Wysyłka od: 7.99 PLN
Sonaty i partity na skrzypce solo J.S. Bacha zajmują w literaturze wiolinistycznej jedno z naczelnych miejsc. Mistrzostwo muzyczne i kompozytorskie jakie osiągnął w nich kantor z Lipska przewyższa wszystko, co w tym rodzaju muzyki powstało dotychczas.
Niniejsza edycja Sonat i partit, oparta na faksymile odkrytego na początku XX wieku manuskryptu Bacha (wcześniej dostępna była jedynie kopia rękopisu kompozytora sporządzona przez jego żonę Annę Magdalenę), stanowi próbę nowego spojrzenia na tę muzykę, próbę uwzględniającą barokowe realia, w tym ówczesny stan techniki instrumentalnej, różniące się od dzisiejszego instrumentarium (krótszy, łukowato wygięty smyczek, jelitowe, delikatniej brzmiące struny, skrócona podstrunnica), a także barokowy sposób myślenia o muzyce.
Moja praca moja polegała na wnikliwej analizie Bachowskiego manuskryptu, możliwie ścisłym trzymaniu się go i dodaniu jedynie tego, co niezbędne od strony wykonania technicznego.
Wydanie obecne przeznaczone jest zarówno dla skrzypków klasycznych, kształconych w sposób nowoczesny, jak i specjalizujących się w wykonawstwie barokowym. I jedni i drudzy otrzymują tekst kompletny pod względem techniczno-wykonawczym (opalcowanie, smyczkowania), sprawę interpretacji pozostawiając otwartą. Stosowanie się do zawartych w komentarzu zaleceń oraz sugestii nie wyklucza kierowania się własną pomysłowością, nie zwalnia też od poszukiwania innych jeszcze rozwiązań. Bogactwo, wielowymiarowość i głębia muzyki Bacha sprawiają, że stale znajdujemy w niej coś, na co wcześniej nie zwróciliśmy uwagi, ciągle na nowo ją odkrywamy.

Azymut

 • Autor: 

  Władysław Żeleński

 • Format: 

  300x235x5 mm

 • Ilość stron: 

  72

 • ISBN: 

  9790274030414

 • Oprawa: 

  broszurowa

 • Rok wydania: 

  2021

Polecamy