loadingimg

Wczytuję dane...

Zaloguj się z Facebook:

 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
 • Czerwiec
Archiwum
 • 2018
 • 2017
 • 2016
13 kwietnia – druga rocznica śmierci Guntera Grassa
 • 13 kwietnia – druga rocznica śmierci Guntera Grassa
 • Obchodzimy dzisiaj rocznicę śmierci wybitnego pisarza, doktora tytułu honoris causa uniwersytetu Gdańskiego oraz noblisty w dziedzinie literatury. W tym dniu chcemy przybliżyć sylwetkę tej osoby, której twórczość wielokrotnie poruszała ważne tematy.


  Biografia


  Gunter Grass urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku. Był synem niemieckiego kupca Wilhelma oraz polki Heleny Knoff pochodzącej z Kosznajderii. Swoje dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsk, do którego często odwołuje się w swojej twórczości. W 1943 roku cały jego rocznik został wcielony do RADu. Dziewięć lat po zakończeniu wojny ożenił się, a od 1960 roku zamieszkał w Berlinie. Grass zmarł 13 kwietnia 2015 oraz został pochowany dwa tygodnie później w Behlendorf w otoczeniu najbliższych mu osób.


  Twórczość


  Największy rozgłos oraz sławę w zasadzie światową zapewniła mu trylogia Gdańska. Zawarte w niej dzieła: Psie lata, Kot i Mysz oraz Blaszany Bębenek przedstawiają rzeczywistość miejsca, w którym od dziesięcioleci zazębiają się dwie kultury – niemiecka i polska, oraz stale rozwijającego się faszyzmu. Tłem powieści są epizody wojenne, które wywierają bezpośredni wpływ na bohaterów. Powieści charakteryzują się naturalizmem i groteskowością, które budują trudny klimat i przedstawia skomplikowane zależności i problemy, jaki pojawiają się wraz z postępującym faszyzmem. Twórczość autora jest wysoce moralizatorska, a podejmowane tematy często nawiązują do sytuacji militarnych.


  Jednym z utworów tego autora, który wzbudził największe kontrowersje, jest wiersz „Co musi zostać powiedziane”. Grass poruszył w nim temat sprzedawania okrętów marynarki wojennej Izraelowi. Dobitnie wskazywał na rosnące zagrożenie związane z transportem broni atomowej, co wywołało istną burzę medialną oraz falę krytyki i zarzutów o antysemityzm. Dwa miesiące po opublikowaniu wiersza, tygodnik „Der Spiegel” dotarł do informacji, w której podano, że zakupione okręty zostały uzbrojone w głowice atomowe, więc zarzuty Grassa nie były bezpodstawne.


  Jeżeli są Państwo zainteresowani twórczością tego autora lub innych niemieckich pisarzy, serdecznie zapraszamy. Nasz skup książek niemieckich z pewnością pozwoli na znalezienie interesującego tytułu.

2017-04-13 09:49:42