23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzisiaj obchodzimy ważne święto dla wszystkich czytelników. Ma ono na celu promocję czytelnictwa oraz edytorstwa, a także ochronę własności intelektualnej przy pomocy praw autorskich. Chcemy Wam pokrótce przedstawić historię tego święta, ponieważ sięga ona o wiele dalej, niż mogłoby się wydawać.


Geneza Światowego Dnia Książki


Ideę promocji i aprecjacji czytelnictwa jako pierwszy zaczął głosić katalończyk Vicente Clavel Andres, wydawca pochodzący z Walencji. W 1926 roku wpadł na pomysł zorganizowania święta, które miałoby stanowić uwielbienie dla ówczesnej literatury. Na początku rozważano datę siódmego października, która oznacza domniemane urodziny Miguela de Cervantes, autora wszystkim znanych przygód Don Kichote’a, jednak ostatecznie zdecydowano się na 23 kwietnia, który jest także datą śmierci wielu sławnych pisarzy, jak na przykład Nabokov, Laxness, Druon czy Vallejo. 23 kwietnia to także ważne święto narodowe w Katalonii – Św. Jerzego, który jest ich patronem. W tym dniu mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, którego pokonał Św. Jerzy. Szybko powstała tradycja, że kobiety odwdzięczają się książkami.


Popularność tej uroczystości była tak duża, że w 1995 roku UNESCO ogłosiło oficjalny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Organizowany jest także konkurs na najlepiej przygotowany program dnia, który będzie zawierał materiały dotyczące promocji czytelnictwa i książki w ujęciu całościowym. Zwycięzca otrzyma tytuł Światowej Stolicy Książki.