Dlaczego tak cenimy nagrania na płytach winylowych?

Dlaczego tak cenimy nagrania na płytach winylowych?

Jeszcze dziesięć lat temu kolekcjonowanie oraz słuchanie muzyki z płyt winylowych było kojarzone raczej z naszymi dziadkami, oraz ich sentymentem do zgromadzonych kolekcji. Jednak w momencie, w którym hipsterzy rozpropagowali używanie gramofonów i wskrzesili winyle, wiele osób doceniło walory dźwięku z płyty.


Sentyment, forma czy barwa dźwięku?


O zaletach płyt winylowych można by napisać pracę naukową, jednak my skupimy się na tych najważniejszych. Zacznijmy od tych zalet, które najłatwiej zauważyć. Przede wszystkim jest to dźwięk. Te całkowicie naturalne nagrania, bez jakiejkolwiek ingerencji inżynierów dźwięku, techników i studyjnej otoczki, pozwalają całkowicie skupić się na wydobywanych z instrumentów dźwiękach, na umiejętnościach muzyków oraz na samej muzyce, która płynie wprost z instrumentu, a nie poprzez interfejsy, syntezatory i programy do masteringu. Charakterystyczne trzaski są śladem technologii tamtych czasów, która mimo tego, że nie była tak zaawansowana, jak współczesna, potrafiła oddać istotę muzyki. Nie należy zapominać o tym, że wielu krytyków uznaje, że dźwięk otrzymywany z gramofonu jest znacznie lepszy niż otrzymany za pomocą cyfrowej obróbki. Powodem, dla którego winyle cieszą się tak dużą popularnością, jest także fakt, że zbieranie płyt winylowych jest swojego rodzaju kolekcjonerstwem. Wielu z nas z radością zbiera rozmaite rzeczy a poszerzanie kolekcji muzycznej, jest równie dobrym hobby, co każde inne. Poza tym, czystą przyjemnością jest możliwość doświadczenia czegoś sprzed dziesięcioleci. Ma to swój unikalny klimat, w którym można się całkowicie zatracić.


Skąd zdobyć te nagrania? 


Najłatwiej poprzez skup płyt winylowych. Ceny nowych wydawnictw winylowych osiągają zawrotne ceny, dodatkowo zawyżone przez ich rosnącą popularność. Jednak rozsądniejszą i bardziej interesującą opcją jest skorzystanie ze skupu płyt winylowych. Ceny, które spotkamy w skupie, są bardziej niż zadowalające, a tylko w starszych wydaniach mamy możliwość zdobycia unikatowego egzemplarza. Kto wie, czy nie natkniemy się na płytę z oryginalnym podpisem wykonawcy? Taki egzemplarz dopiero ma wartość! Nie dość, że jest całkowicie sprawny mimo nadgryzienia przez ząb czasu, to jeszcze posiada autograf! Prawdziwa gratka, której nie uświadczy się wśród masowo produkowanych płyt.