13 czerwca – Ogólnopolskie Święto Wyzwolonych Książek

13 czerwca – Ogólnopolskie Święto Wyzwolonych Książek

Pewnie wielu z Was od jakiegoś czasu zauważyło w swoim bezpośrednim otoczeniu półeczki, skrzynki i stoiska z książkami, które po prostu sobie leżą w niespotykanych dotąd miejscach, na przykład w parkach, na poczekalniach, czy peronach. I pewnie wielu z Was zastanawia się cóż to za inicjatywa? Już śpieszymy z odpowiedzią.


Bookcrossing – czym jest?


Idea bookcrossingu przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdy w roku 2001 programista Ron Hornbaker przedstawił pomysł publicznego udostępniania książek, które będą krążyć w społeczeństwie i każdy chętny będzie miał do nich wolny dostęp. Jego projekt w krótkim czasie zyskał ogromną popularność, w 2004 roku „bookcrossing” został hasłem w słowniku Oxfordzkim, a sama idea zaczęła się rozprzestrzeniać poza granice Stanów Zjednoczonych.W Polsce wyzwolone książki działają nieprzerwanie od 2003 roku, a ilość miejsc, w których je znajdziemy, ciągle wzrasta. Na pewno jest to sympatyczna forma spędzania czasu na przykład w parku, gdzie można swobodnie sięgnąć po losową książkę i oddać się błogiemu relaksowi. Idea ta pokazuje, że książka nie musi mieć pięknej okładki, by porwać. Czasem nawet znaki czasu sprawiają, że sięgając po nieznaną książkę, czujemy jeszcze większe zaciekawienie. Dlatego często prowadzący skup książek antykwariat jest głównym sposobem na zapełnienie miejskich biblioteczek.


Absurdalnie niskie ceny często sprawiają, że nawet okoliczni mieszkańcy z własnej woli dodają jakąś pozycję do parkowej gabloty. Widok zaczytanych ludzi w parku na pewno daje znać o popularności tej inicjatywy i mamy nadzieję, że dalej w takim tempie będzie się rozwijać. A może sami Państwo zasilicie tę inicjatywę i odwiedzą nasz antykwariat? Skup książek z pewnością pozwoli wybrać jakąś ciekawą pozycję i po przeczytaniu być może zechcą Państwo ją udostępnić innym.